Pro GoodCall jsem v květnu měla online přednášku pro jejich recruitery. Rozhodla jsem se, že se o pár věcí podělím i s vámi, kteří se pohybujete v náboru. Jestli vám moje rady k něčemu budou, to nevím, ale řeknu vám, co zafungovalo mě a jak mi to pomáhá v práci.

Hledat práci není záležitost jednoho dne. Málokdy se vám poštěstí, že pošlete jeden životopis, jdete na jeden pohovor a tadá, máte práci. Spíš jich pošlete desítky... Na to nás na škole nepřipravili. Než začnete hledat, mentálně se připravte na to, že vás to bude stát pár hodin vašeho času, energie a možná i nějaké to zklamání.

Ten pocit známe asi každý, kdo někdy hledal stáž/brigádu nebo zaměstnání. Konečně vám někdo odepsal nebo zavolal a máte se osobně potkat. První jásáte, ale pak vás napadne, "co mám čekat, na co se mám připravit...?", a v hlavě se vám rozjede nekončící spirála otázek.

Hledali jste si někdy práci, brigádu nebo stáž? Pokud ano, nepřekvapí vás, že často firmy chtějí vedle životopisu a ukázek portfolia i motivační dopis. Jenže co přesně to znamená?

Možná vám zní štěstí v práci jako bizarní spojení, ale výzkumy mluví opačně. Spokojenější tým vám dokáží vykouzlit přeplněná KPI a jsou podle mnohých výzkumů efektivnější. Pokud se známe, víte o mě, že nejsem úplně sluníčkový člověk, ba naopak. I tak věřím tomu, že pokud jsou lidé v práci spokojení a vidí v ní smysl, má to...

Asi to známe každý, kdo jsme hledal brigádu, stáž nebo zaměstnání. Po otázkách ze strany HR nebo hiring manažera přijde otázka "Chcete se vy na něco zeptat nás?". Na tu je dobré se připravit minimálně z toho důvodu, že se pak nebudete cítit trapně, protože vás nic kloudného nenapadlo.

Osobně jsem si myslela, že tak dlouho převážně pracovat z domova nebudeme, ale už začínám 8. měsíc, kde z 98 % pracuji v domácího režimu. V Alze jsem interně školila nábor, LinkedIn, Rozvojové plány a SWOT analýzy a různá další školení pro manažery i nemanažery. To se nezměnilo, jen jsem se cca v dubnu přesunula ze zasedačky do prostředí Teams....

Shrnutí večera najdete hned v několika článcích (viz. níže seznam), pojďme se však podívat co konkrétně si od nominovaných a výherců jednotlivých kategorií vypůjčit a zkusit sami uvést do praxe. Vybrala jsem jen některé kategorie, které mi osobně přijdou jako nejlépe aplikovatelné do praxe kýmkoli v HR.

Kategorie Recruiter roku byla podle organizátorů hřebem večera Recruitment Academy Awards. Jsem moc ráda, že se mi ji podařilo vyhrát a že u toho byli mí přátele z oboru, ale i přítel. S odstupem času bych se s vámi chtěla podělit o to, jaké to je vyhrát takovou cenu je a co všechno tomu předcházelo.