Kde se vzdělávat v HR

25.04.2021

Oblast HR je široká a jsou oblasti, které mě osobně prostě nezajímají a aktivně se v nich nevzdělávám. Tudíž zde nenajdete kompletní výčet všech zdrojů, ale těch, které osobně využívám a přijdou mi kvalitní. 

Malá rada na začátek - nevzdělávejte se jen v HR, jděte mimo obor a najděte si inspiraci tam. HR je za mě často o kombinaci klasického "papírového" HR, marketingu, psychologie, technologií nebo customer care. Kombinujte obory, zdroje a bavte se s různými lidmi. Díky různorodosti jsem tehdy přišla s #kandidátzdarma.

Druhá rada na začátek - konzumujte zahraniční zdroje. 

Kurzy a školení

  • LinkedIn Learning - mám ráda jejich learning patches + možnost přidat si kurz do profilu
  • Recruitment Academy - ať už soutěž Recruitment Academy Awards, tak i školení a webináře považuji za velmi kvalitní
  • Digitální HR - Hardyn a Matolín - v roce 2016 nebo 2017 jsem na školení byla a dodnes na něj ráda vzpomínám
  • Efektivní pracovní inzeráty - taktéž od Matolína; na školení jsem byla a kromě toho, že si člověk osvěžil znalosti, tak jsme se i perfektně zabavili v týmech během týmové spolupráce
  • Technologický základ recruitera - pokud nabíráte IT a hledáte něco, co vám pomůže být blíž kandidátům, jděte k Pavel Digaňa na právě toto školení

Webináře a školení jsou sami o sobě fajn, ale důležitější je to, co uděláte s nabytými informacemi. To, že víte, jak má vypadat a co obsahovat dobrý inzerát je něco jiného než, že jste se ho pokusili několikrát napsat podle toho, co jste se dozvěděli. A že jste si ho pak otestovali, zeptali se kandidátů, zkusili jeho 2 verze, přepsali jste ho a tak dále. 


Podcasty

Ačkoli moc ráda čtu, tak na podcasty nedám dopustit. Vyjmenovat všechny by mi trvalo docela dlouho, a tak je sepisuji do článků. Najdete je pod názvem Co si pustit do uší.

Mezi ty o HR patří třeba Nelidské zdroje, Dear HBR, Ask a Manager, How to be awesome at your job nebo podcast od #suHR. Mými oblíbenci jsou takové podcasty, které přináší zajímavé myšlenky a nápady, které pak toužím vyzkoušet v praxi. Naposledy mě velmi zaujal podcast Terap.io od Miton. 

Mluvené slovo si pamatuji hůře než psané, a tak si píšu poznámky nebo myšlenky během poslechu. Znám sebe samu dobře v tom, jak se mi efektivně daří dostat nové informace do hlavy. I vy máte svůj učící styl (vizuální, auditivní, taktilně-kinestetický) a metody, kterými si dokážete zapamatovat téměř cokoli. Najděte ho.


Skupiny na Facebooku

Komunit a skupin je jistě daleko více. Nějakým jsem dala ale unfollow kvůli množství spamu nebo téměř nulové aktivitě. Aktuálně sleduji víc marketingových a byznysových skupin. Na LinkedIn v žádných skupinách nejsem, aktivita v nich je mizivá.

Nemůžete najít tu, po které toužíte? Založte ji

Není vám příjemné sdílet si informace takhle na FB? Najděte lidi z oboru a vytvořte si takovou mini-komunitu a společně si sdílejte know-how. Takto jsme se asi v 13 lidech scházeli  Bonami (největší díky za to patří Janě Meniarové) a patří to k mým nejhezčím vzpomínkám.


Blogy a portály

Ze zahraničních zdrojů:


Občas vytáhnu své staré výpisky ze školy. Na psychologii jsme probírali velké množství toho, co se pak dalo využít v rámci praxe. Jedním krásným zdroje je třeba Kompetenční pohovor od MUNI, který je must-have čtení. 

Vedle knih pak ráda čtu e-booky. Pěkný napsal Matěj Matolín, BrandBakers je vydávají pravidelně (stačí pátrat na SlideShare) a pár dobrých je i od Welcome to the Jungle

Skvělým zdrojem výzkumy, které najdete přes Google Scholar


Youtube kanály

  • We Are Netflix - všechna videa pěkně pohromadě (Netflix vedle Google mám moc ráda a v každém videu se něco nového dozvím)
  • Workopolis - všechny videa jsou v angličtině
  • LinkedIn - i Linkedin má svůj YouTube kanál
  • EVOLVE! events - většina obsahu je v českém jazyce, ale pár videí najdete i v angličtině
  • Red Button - spousta materiálu i mimo jejich hlavní RB Edu


Kde se dál inspirovat?


Kde dál hledat inspiraci?

  • prohlížejte si kariérní stránky firem, čtěte inzeráty, sledujte oborové skupiny, choďte na konference a hodně čtěte, dejte follow lidem, kteří sdílí know-how
  • od vítězů a nominovaných v rámci Recruitment Academy Awards - článek z 2019 a podrobný článek z 2021

  • najděte si mentora z oboru nebo sami zorganizujte nějaké pravidelné setkávání nad tématy, která vás zajímají
  • mrkněte na moje články s názvem #sharingiscaring 

Závěrem bych jen ráda dodala, že možností jak a kde a v čem se vzdělávat je v dnešní době tolik, že si to své najdeme každý. Ne vždy jsou však zdroje kvalitní a někdy objevíte v HR pěkné bullshity (hlavně v oblasti diagnostiky). Buďte ke zdrojům kritičtí a přemýšlejte u nich.