#sharingiscaring - výběr z příspěvků, 23. díl
V rámci 23. dílu #sharingiscaring mám pro vás nachystáno několik zajímavých čísel a zdrojů k prostudování. Blíže se mrkneme na práci s talenty, angažovanost ve firmách a negativní pocity na pracovištích. Upozornění na začátek - v článku je dost anglických výrazů.
Na začátek si dáme pár vysvětlivek:
- quiet quitting - "Jde o jev, kdy lidé nenápadně zmírňují svoje pracovní nasazení až na úroveň dělám jen to, co mám ve smlouvě." Nejde ale o to, že by zaměstnanci nenápadně podávali výpověď. Spíše se snaží o naplnění přístupu "něco za něco" nebo "jen za co mi zaplatí". // The term "quiet quitting" refers to employees who put no more effort into their jobs than absolutely necessary.
- angažovanost (engagement) - Angažovanost je určitý postoj. Je to postoj ke své práci a k firmě. Angažovaní zaměstnanci jsou proaktivní, rádi přicházejí s vlastními nápady, jak řešit výzvy, se kterými se firma potýká. Jsou schopni dlouhodobě vysokého pracovního výkonu, a jsou spokojenější. (zdroj inspirata) // Engagement increases productivity, improves performance, lowers turnover, and attracts talent.
- empowerment - Je pojem, označující zvyšování duchovní, politické, společenské nebo ekonomické síly jednotlivců a komunit. Často zahrnuje také zvyšování důvěry ve vlastní schopnosti. // Empowerment provides the structure and the means for employee engagement to flourish.
- burn-out syndrome - Vyhoření je stav emoční i fyzické nepohody, který se úzce váže k zaměstnání a chronicky prožívanému stresu. Projevuje se dlouhodobým fyzickým anebo emočním vyčerpáním, které doplňuje pocit nenaplněnosti, ztráta zájmu a motivace k práci. (zdroj neocentrum)
- generace - skvělá je tabulka od Forbes, kde vidíte rozdílný přístup k různým věcem a událostem v kontextu rozdílných generací
Čísla
- 29 % lidí zvažuje při výběru nabídky kariérní příležitosti, které u nové místo přinese, a rozvoj jich samotných
- pro 36 % mileniálů a pro 29 % lidí z generace Z jsou hlavní témata vysoké životní náklady a ekonomická nejistota
- pro 39 % mileniálů a 32 % generace Z je důležitý work-life balance
- 75 % mladých preferuje distanční či hybridní režim práce
- 46 % mladých se v práci cítí vystresovaně, 50 % ale vidí, že firmy téma mentálního zdraví začaly řešit
- 43 % z generace Z a 33 % mileniálů zvažuje druhou práci nebo "bokovku" k hlavnímu úvazku
- 49 % zaměstnanců vnímá, že jejich práce potřebuje speciální rozvoj dovedností obzvlášť pokud chtějí přidat, povýšit nebo aby vás doporučili někomu dalšími
- 40 % v době freeznutí náboru řeší situaci upskillingem
- 16 % lidí v Česku je dle Gallup průzkumu angažovaných (Evropa má celkově nízké skóry), 21 % lidí je vcelku angažovaných když mrkneme na globální výsledek
- 28 % lidí se cítí "disconnected" v práci
- 53 % se cítí vyhořele nebo pod neúměrným tlakem, 28 % pak pociťuje stres a smutek
- 58 % uvedlo, že spíše budou věřit někomu cizímu než svému šéfovi
- 41 % aktivně kouká po trhu po nové práci a zhruba do roka opustí aktuální firmu
Zdroje k pročtení
- Gallup ve svém 170 stránkovém State of the Global Workplace 2022 Report ukazuje právě čísla zmíněná výše. A spoustu dalších. Skvělý je rozpad čísel po zemích.
- Talkspace v 26 stránkovém reportu uvádí dost alarmující čísla co se týče mentálního zdraví a pocitů vyhoření.
- HR Insights píše o "quiet quittingu", což není nic nového, ale konečně tento fenomén dostal hezké pojmenování
- Na ResearchGate si stáhnete studii s množstvím zdrojů také na toto téma, ale daleko víc vám "radí" i co dělat pro zlepšení stavu ve vaší firmě nebo v týmu.
- PwC Global Workforce Hopes and Fears 2022 vydalo PWC a jde o zajímavé čtení.
- Deloitte vydal The Deloitte Globa Milennial and Gen Z Survey 2022.
Souhrn ze zdrojů
- Po pročtení toho všeho zjistíte, že pocit nedocenění, quiet quitting, zažívání stresu a podobně často přímo ovlivňují lidé v managementu. Kvalita managementu ve firmě je gró úspěchu.
- Cesty k nápravě mohou být - jasné job description a kompetence člověka na roli, pravidelná zpětná vazba včetně debatě o odměně, přítomnost manuálů a příruček pro zaměstnance, dobře nastavené vzdělávání ve firmě, kvalitní management a práce s ním.
- Jednoduchá věc, co pomáhá - mluvit spolu, potkávat se, zajímat se o lidi v týmu, brát v potaz i jejich osobní život a dlouhodobě stavět na kvalitních manažerech. Myslete na životní fáze zaměstnanců - hezky o nich psala Tereza Jechová.
- Quite quitting není něco nového, je tu dlouho, ale dostal fancy název. A zároveň není vždy něco strašného, patří přirozeně i do fáze každého z nás, kdy nemůžeme/nechceme dělat věci nad rámec dohodnutého. Důležité je znát příčinu.
- Otázkou je, zda končí "hustle culture" anebo si ještě počkáme.
- Připravt(m)e se na poptávku po zkrácených úvazcích, projektových spolupracích a krátkodobých výpomocích ze strany lidí, kteří full-time job mají. Hledají přivýdělek nebo možnost naučit se něčemu novému a získat zkušenosti, které v současném zaměstnání nemohou.
- Sepište si pravidla pro fungování v hybridním modelu anebo pro práci remote a dodržujte je. Oproti docházení 5 dní v týdnu do kanceláře musíte podchytit interní komunikaci, efektivní využívání pracovních nástrojů, ale i téma bezpečnosti a firemní kultury.
- Malé věci mohou mít velký vliv - například 4krát ročně hodinová zpětná vazba zabrání odchodu klíčového člověka. Pochvala od CEO za odvedený náročný a klíčový projekt vedle/místo finanční odměny. Podpora od kolegů a podobně...
Doplňující zdroje
- Quiet quitting: udělat jen to nejnutnější a jít domů od LMC
- Quiet Quitting: Can the Viral Trend Help You Finally Achieve Work-Life Balance?
- Quiet quitting: Rezignace na práci nebo zdravý přístup? od Soulmio
- StyleStop calling it Quiet Quitting. You are just doing what you are paid to do
Hustle Culture: How "Every Day I'm Hustlin'" Became a Mantra od Monster
Průzkum Deloitte mezi mileniály a zástupci generace Z 2022 - ke stažení studie
Generace Z: Kdo vlastně jsou? od Danieli Luňáčkové
6 Ways to retain talent amid the Great Resignation od Preply.com
Great Resignation v Česku? od PWC
Duševnímu zdraví se věnuje Soulmio, Hedepy, Tymosia nebo VOS
A teď se běžte podívat k sobě do firmy, zda nemáte zaděláno na větší problém než si myslíte.